U březenského tunelu proběhla ukázka špičkového zabezpečovacího systému, využívá laserovou detekci LiDAR i technologie z počítačových her

Cvičení Hasičského záchranného sboru Správy železnic prověřilo fungování nového zabezpečovacího systému železničního tunelu Březno včetně unikátního systému Accur8vison založeném na přesné lidarové detekci. Portály našeho druhého nejdelšího železničního tunelu osadila touto špičkovou technologií ČD - Telematika jako dodavatel zákazníka AŽD Praha. Cvičení na trati Lužná u Rakovníka – Chomutov proběhlo 25. srpna během dne Hasičského záchranného sboru Správy železnic.

„Projekty pro železniční infrastrukturu jsou tradiční oblastí našich dovedností a zde ty nejmodernější technologie slouží k velkému zvýšení bezpečnosti u tunelu,“ uvádí Tomáš Businský z ČD - Telematiky. „Navíc s instalacemi a údržbou zabezpečovacích systémů tunelů máme rozsáhlé zkušenosti,“ zdůrazňuje.

Stávající zabezpečení portálů tunelu Březno nahrazuje špičková moderní technologie, která k detekci pohybu využívá kombinaci technologie LiDAR (známé třeba z autonomních vozidel) a kamerového dohledu. Technologie LiDAR pracuje na obdobném principu jako radar, ale namísto rádiových vln používá světelný paprsek emitovaný laserovou diodou a vyznačuje se velmi vysokou přesností detekce v rozmezí 2 až 3 cm.

Zabezpečovací systém nainstalovaný v březenském tunelu je jedinečný i přesnou lokalizací všech pohybujících se objektů ve střežené zóně a díky své unikátní technologii dokáže směrovat otočné kamery přímo do místa vzniku poplachu a zcela autonomně sledovat narušitele a směr jeho pohybu. Umí upozornit operátora na nebezpečí, a to včetně uvedení typu (např. překážka na trati). Celý proces dohledu a reakce na situaci se tím značně zrychluje. Pro stále vytíženější tratě a budoucí fungování vysokorychlostních tratí (VRT) jde o nezbytný prvek celé skládačky bezpečného železničního provozu.

ČD - Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních telekomunikačních služeb a dodavatelem pro drážní prostředí v oblastech telekomunikací, měření a zabezpečení. V rámci svých aktivit poskytuje ČD - Telematika internetové, datové a hlasové služby včetně služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických a telekomunikačních infrastruktur. Dále nabízí a realizuje sofistikovaná řešení pro drážní prostředí, jako jsou stacionární vozidlové i mobilní komunikační a technologické systémy v rámci vozidel (GSM-R projekty), zabezpečovací vlakové systémy ETCS, včetně jejich realizace od návrhu řešení a instalaci, až po záruční i pozáruční servis v režimu 24/7 s garantovanými SLA. ČD - Telematika se dlouhodobě zaměřuje na řešení v oblasti silniční telematiky a na servis a údržbu dalších prvků ICT infrastruktur.

Více o použité technologii.

Zabezpečovací systém nainstalovaný v březenském tunelu je jedinečný i přesnou lokalizací všech pohybujících se objektů ve střežené zóně a díky své unikátní technologii dokáže směrovat otočné kamery přímo do místa vzniku poplachu a zcela autonomně sledovat narušitele a směr jeho pohybu.