Cestu z Brna na Vídeň nově hlídají radary od ČD - Telematiky; paradoxně umožní zrychlení provozu

Při cestě z Brna na Vídeň po silnici I/52 narazí motoristé na mostní provizorium, které přechodně překonává hráz vodní nádrže Nové Mlýny s nejvyšší povolenou rychlostí omezenou na 20 kilometrů v hodině. Toto dopravní opatření souvisí s rekonstrukcí vozovky stávajícího mostu. Nově je na zhruba 100metrovém úseku mostního provizoria instalován kamerový systém pro měření úsekové rychlosti. Celou stavbu koordinovala ČD - Telematika.

Instalace úsekového měření rychlosti v oblasti Novomlýnských nádrží přispěje nejen k vyšší bezpečnosti, ale zvýší komfort pro místní občany i rekreanty, protože pomalejší jízda zajistí mnohem nižší hlučnost. A navíc by se průjezd tímto úsekem měl také urychlit, protože došlo k zobousměrnění provozu.

Důvodem pro omezení rychlosti a kontroly jejího dodržování je snaha zabránit poškození provizorního mostu především rychle jedoucími kamióny a vysoká hlučnost provozu na specifickém povrchu mostního provizoria. Kontrola dodržování rychlostního limitu ale také zvýší plynulost provozu a paradoxně tedy cestu urychlí. Realizované řešení totiž umožní zajistit obousměrný provoz a motoristé již tak nebudou muset čekat v dlouhých kolonách před semafory regulujícími kyvadlový provoz.

Zakázka byla realizována v rekordně krátké době. Od zveřejnění výzvy zadavatele – Ředitelství silnic a dálnic 2. července 2019 po předání zakázky uplynulo pouhých 30 dnů. Součástí prací bylo mj. i poměrně náročné kompletní přivedení napájení. Samotný systém dodala forma Gemos CZ, jeden z osvědčených partnerů ČD - Telematiky. Realizace zakázky vyvrcholila 31. července 2019 ověřením stanoveného měřidla Českým metrologickým institutem jako certifikační autoritou. Dopravní přestupky naměřené tímto zařízením jsou přenášeny a zpracovávány na Městském úřadu Pohořelice.