ČD - Telematika chce pomoci s dostupností on-line služeb zákazníků

Velmi výkonnou ochranu připojení k internetu před tzv. DDoS (Distributed Denial of Service) útoky, službu ČDT-ANTIDDOS, poskytne ČD - Telematika firemním zákazníkům na tři měsíce zcela zdarma. Společnost se tak snaží ulehčit současnou situaci těm, kteří využívají připojení k internetu ČDT-Internet s kapacitou vyšší než 100 Mbps. Aktuální spuštění služby jim umožní, soustředit se plně na jiné nezbytné činnosti, než na potýkání se s eventuálními DDoS útoky, které jsou stále velmi časté.

„Rozhodli jsme se vybraným firemním zákazníkům, kteří jsou například významnými zaměstnavateli anebo je pro ně dostupnost on-line služeb zásadní kvůli informovanosti obyvatel, trochu ulehčit situaci a umožnit jim soustředit se na to podstatné a neplýtvat časem a energií na věci, kterým lze zabránit,“ vysvětluje Mikuláš Labský, ředitel úseku Telekomunikačních služeb ČD - Telematiky. Mezi takové zákazníky patří například město Svitavy, Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje nebo SUDOP Brno.

Služba ČDT-ANTIDDOS je v nabídce ČD - Telematiky již několik let a společnost ji průběžně zdokonaluje tak, aby byla neustále vysoce účinnou ochranou před volumetrickými útoky na připojení k internetu. Tyto útoky sice nepoškozují cílovou infrastrukturu, nedochází ke krádeži dat nebo uzamčení počítačů, nicméně na určitou dobu zahltí linku do internetu natolik, že neběží žádná komunikace ani jedním směrem a může tak dojít například k vyřazení webových stránek. Z praxe jsou známy útoky, které trvaly od několika hodin až po týdny.

ČD - Telematika spouští od pondělí 30. března tříměsíční provoz zdarma verze „Připraveno k čištění“, což znamená, že v případě detekce DDoS útoku začne do 4 minut celý ochranný systém pracovat a scrubbing centrum bude čistit veškerý provoz. Tuto nabídku umožnila mimo jiné i dohoda s dodavatelem technologie, izraelskou společností Radware, na tříměsíčním navýšení kapacity scrubbing centra ČD - Telematiky. O kvalitách služby ČDT-ANTIDDOS svědčí i to, že mezi její uživatele patří například Úřad vlády ČR, velké i menší e-shopy a řada poskytovatelů ISP služeb.