Úvod » Aktuality » Tiskové zprávy

V Blansku vzniká unikátní systém pro sledování vytížení tamního parkoviště P+R u vlakového nádraží

Informační systém pro chytré parkování dodává ČD - Telematika.

Koordinátor Integrovaného dopravního systému Jihomoravského kraje – společnost KORDIS JMK společně s městem Blansko vycházejí vstříc stále rostoucímu počtu uživatelů místního nádraží a připravili pro ně zlepšení informovanosti o možnostech parkování na nedávno vybudovaném parkovišti P+R přímo u vlakového nádraží Blansko. Klíčovým prvkem bude nový informační systém, který společnosti KORDIS dodává ČD - Telematika. Díky němu budou jak provozovatel parkoviště, tak i motoristé znát aktuální stav obsazenosti parkoviště a podle toho se například rozhodnou, kde mají zaparkovat.

„KORDIS JMK i město Blansko jsou pro nás dalšími významnými zákazníky, kterým dodáváme systém řešení chytrého parkování,“ uvádí Peter Hudák, obchodní ředitel ČD - Telematiky. „Systém parkovišť P+R, kam motoristé dojedou vlastním vozem a dále pak pokračují veřejnou dopravou, je stále populárnější a Blansko je dobrým příkladem, že není doménou jen těch největších měst,“ dodává Hudák.

Systém je navržen jako kombinace podzemních průjezdových detektorů a detektorů obsazenosti parkovacích míst. Veškerá data o obsazenosti se budou agregovat do centrálního prvku systému, který poskytne výstup pro potřeby třetích stran prostřednictvím aplikačního rozhraní. Škála využití bude záviset na vlastníkovi systému podle toho, jaké aplikace se rozhodne použít, resp. zpřístupnit. Software centrálního prvku bude provozován v cloudovém řešení ve správě KORDIS JMK. Celý systém je navržen tak, aby měl minimální nároky na údržbu. Například baterie, které napájejí detektory, mají garantovanou životnost 5 let. Systém bude dodán ve druhém čtvrtletí letošního roku. Realizace těchto opatření je možná díky podpoře z evropského projektu SOLEZ za účasti Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Nádraží Blansko používá stále více cestujících. To souvisí mj. se skutečností, že na regionální vlakové lince S2 i dálkové lince R19 jsou nasazeny nové komfortní soupravy. Zvýšené počty odbavených cestujících registrují i na dalších železničních stanicích v Jihomoravském kraji i na dálkové trase Česká Třebová – Svitavy – Boskovice – Skalice nad Svitavou – Letovice.

Rostoucí poptávka po možnostech parkování u nádraží a železničních stanic je ale celorepublikovým jevem. „Parkoviště typu P+R umožňují propojit individuální a hromadnou dopravu. I když jejich počet průběžně roste, má Česká republika stále co dohánět i co se týče 'chytrosti' těchto parkovišť, tedy například dostupnosti informací o obsazenosti v reálném čase,“ dodává Hudák s tím, že řešení chytrého parkování dodávaného ČD - Telematikou je vhodné právě i pro záchytná parkoviště u významných vlakových nádraží.

ČD - Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími servis kontaktního centra, systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat nebo kybernetickou bezpečnost. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.

Odběr novinek