Úvod » Aktuality » Tiskové zprávy

Cestující v pražském metru bude informovat nový bezpečnostní online systém, pokrytí šesti stanic metra wi-fi sítí zajistí ČD - Telematika

Cestující pražské městské hromadné dopravy budou informováni o mimořádných událostech i aktuální situaci v MHD prostřednictvím webové stránky a urgentních zpráv, které se jim v případě potřeby zobrazí na displeji mobilních zařízení. Pro provoz tohoto pilotního systému bude pokryto šest stanic metra signálem wi-fi, což zajistí ČD - Telematika, která vyhrála výběrové řízení vypsané Dopravním podnikem hlavního města Prahy (DPP). Konkrétně se jedná o stanice Pražského povstání a Hlavní nádraží na lince C, kompletní přestupní stanici Florenc – tedy jak stanici linky C tak i B – a dále stanice Náměstí Republiky a Smíchovské nádraží na lince B.

Wi-fi síť prioritně umožní dopravci informovat cestující o provozu, a to včetně neprodleného podávání informací o neočekávaných událostech. Cestující se k bezplatné wi-fi síti jednoduše přihlásí během několika vteřin prostřednictvím úvodní stránky dopravce. Zde budou uveřejněny nejen aktuální výluky, provozní informace, ale i stav veškerých prostředků umožňujících bezbariérový přístup do metra. Cestující tu dále naleznou i informace o kulturním dění v okolí konkrétní stanice. Po prvotním přihlášení bude možné dále volně surfovat.

V případě nenadálé události budou cestující aktuálně využívající připojení k wi-fi síti informováni přímo na displeji svého mobilního telefonu nebo tabletu. Tuto funkci umožňuje technologické řešení, které je tímto zcela unikátní, a to na celosvětové úrovni.

Primárním dodavatelem je ČD - Telematika zajišťující konektivitu a serverhousing, investorem celé akce je Dopravní podnik hlavního města Prahy. Pokrytí obsáhne plně všechna nástupiště a také většinu prostor ve vestibulech. Kapacita připojení dosahuje 300 Mbps, systém je vybudován v nejnovějším standardu 802.11 ac wave 2 a robustní řešení sítě zvládne připojení desítek tisíc uživatelů najednou

„Zakázka od DPP je pro nás velmi významná mimo jiné proto, že pražské metro přepraví denně přes milion cestujících. Po úspěšném zvládnutí pokrytí vybraných nádraží v České republice jde o další službu, kterou bezprostředně ocení miliony koncových zákazníků,“ uvádí Miroslav Řezníček, předseda představenstva ČD - Telematiky.

ČD - Telematika a.s. je významným poskytovatelem velkoobchodních internetových, datových a hlasových služeb a dodavatelem služeb v oblasti správy, údržby i výstavby optických infrastruktur. Portfolio svých činností doplňuje službami s přidanou hodnotou zahrnujícími systémovou integraci, diagnostiku a analýzu dat nebo kybernetickou bezpečnost. Dalším dynamicky se rozvíjejícím segmentem poskytovaných služeb je oblast Internetu věcí, kde realizuje řešení například chytrého parkování.

vytisknout stránku