Úvod » Aktuality » Tiskové zprávy

ČD - Telematika ve své síti úspěšně otestovala datový přenos 1,2 Tbit/s, je tak připravena na další nárůst provozu na internetu

ČD - Telematika v listopadu úspěšně otestovala datový přenos s kapacitou 1,2 Tbit/s, a to v běžném provozu stávající DWDM sítě. Test proběhl ve spolupráci se sdružením CESNET s využitím technologie firmy ECI, globálního dodavatele řešení pro poskytovatele služeb, kritické infrastruktury a provozovatele datových center. Pozitivní výsledky testu jsou zajímavé především pro subjekty zabezpečující kritickou infrastrukturu státu a telekomunikační operátory, proto jejich zástupci testování přihlíželi.

„Příprava na vysokokapacitní přenosy dat je naprosto zásadní, protože provoz na internetu dramaticky narůstá. My chceme být připraveni, a proto jsme se pustili i do tohoto testu za plného běžného provozu naší sítě. Přestože testovaná technologie byla vyvíjena primárně pro nasazení v nově budovaných koherentních DWDM sítích, úspěšný test prokázal možnosti využití i ve stávajících optických DWDM sítích, kde se tím podstatně navyšuje jejich kapacita. Do rozvoje naší sítě hodláme investovat i nadále,“ říká Mikuláš Labský, ředitel úseku Telekomunikační služby ČD - Telematiky.

Na realizovaném testu se podíleli i odborníci sdružení CESNET, které se zabývá vlastním vývojem otevřených DWDM přenosových systémů pod názvem CzechLight. „Testovaná technologie představuje evoluci zařízení, které CESNET s firmou ECI v minulosti již testoval. Tato nová generace mimo dalšího zvýšení maximální dosahované přenosové rychlosti na spektrální kanál přináší navíc další flexibilitu. Díky ní lze dynamicky řídit přenosovou rychlost a dosah, a mimo jiné tak například reagovat na dočasně zhoršení parametrů vláknové linky snížením přenosové rychlosti namísto úplného přerušení přenosu. Jak bylo demonstrováno i nasazování těchto super-rychlých koherentních kanálů do tradičních (nekoherentních) přenosových DWDM systémů je pak jednoduché.“ uvedl Josef Vojtěch, vedoucí Oddělení optických sítí CESNET.

Přenos se uskutečnil na vzdálenost 60 kilometrů mezi lokalitami v Praze a Kolíně. V těchto městech v současnosti ČD - Telematika nabízí zákazníkům vysokorychlostní datové připojení až 100 Gbit/s. Díky úspěšnému testu zde plánuje do budoucna rozšířit stávající nabídku služeb o možnost přenášet vyšší datové toky. S dodavatelem technologie, společnosti ECI, spolupracuje ČD - Telematika již několik let.

V testu byla použita nová muxpondérová karta TM1200 umožňující v tzv. duálním režimu, při využití dvou DWDM kanálů, realizovat datové přenosy až do celkové kapacity 1,2 Tbit/s a tím výrazně navýšit stávající kapacitu současné optické sítě. Díky vysoké spektrální účinnosti, dynamickému řízení modulace a modulární šířce spektra je možné datový tok optimalizovat tak, aby co nejlépe odpovídal potřebám klientů a zároveň proměnným podmínkám kanálu v přenosové síti. Optimalizace modulačních schémat spolu s měnící se šířkou alokovaného spektra umožňuje kontinuálně měnit přenosovou rychlost jednoho kanálu od 100 Gbit/s až do maximální kapacity 600 Gbit/s. Rovněž je potřeba zmínit i nízkou energetickou náročnost nové karty, která činí méně než 0,18 W na 1 Gbit/s.

V úseku páteřní trasy Praha - Kolín byly pro test alokovány dvě vlnové délky 1561,42 nm a 1558,17 nm z tzv. RED pásma odpovídající kanálům ch20 a ch24 ve fixním rastru 100 Gz. Nejprve byl realizován test přenosu maximální kapacity v duálním režimu 1,2 Tbit/s s modulací 64 QAM a využitím obou vlnových délek, při alokované spektrální šířce každého z kanálů 87,5 GHz (OSNR > 31 dB). Následně došlo k umělému zavedení šumu do testovaných kanálů, aby bylo ověřeno dynamické řízení modulace a zároveň i změna šířky alokovaného spektra. Nejprve byla snížena maximální dosažená kapacita přenosu na celkovou rychlost 800 Gbit/s při spektrální šířce 62,5 GHz na kanál (OSNR > 23,1 dB) a dále na celkovou rychlost 400 Gbit/s při spektrální šířce 100 GHz na kanál (OSNR > 17,6 dB). Na klientském rozhraní muxpondérové karty TM1200 byla pomocí ethernetového měřícího zařízení ověřena maximální datová kapacita přenosu v jednotlivých krocích testu a zároveň bylo provedeno i doplňující kontrolní měření optickým spektrálním analyzátorem v linkové části trasy.

ECI je globální dodavatel síťových řešení (ELASTIC Network® solution) pro poskytovatele služeb, kritická odvětví a operátory datových center. S příchodem sítí 5G, IoT a chytrých řešení se dramaticky zvyšují požadavky na provoz a provozovatelé sítí musí při vývoji své infrastruktury dělat chytrá rozhodnutí. Elastic Services Platform společnosti ECI využívá programovatelná paketová a optická síťová řešení, vlastní servisně orientovaný software a virtualizační schopnosti, aby poskytla robustní a přitom flexibilní řešení pro jakékoliv využití. Řešení ECI jsou uzpůsobena pro dnešní potřeby, ale dostatečně flexibilní, aby dokázala čelit výzvám zítřka. Více informací najdete na adrese www.ecitele.com.

28.11.2019

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookies. Využíváním našich služeb vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací.